Kraliçenin Avukatı

Yazar: William CLEGG QC
Yayın Tarihi: Kasım 2019
Sayfa Sayısı: 224

Kitap Hakkında Bilgiler

KRALİÇENİN AVUKATI – Birleşik Krallık Avukatından Cinayet, Suç ve Masumiyet Hikayeleri

“Çoğu cinayet zanlısı daha önce yargıyla karşılaşmış kişilerdir. Sizi öldüren muhtemelen kişi genellikle ya anne – babanız ya ortağınız ya da çocuğunuzdur. Cinayet silahı çok ender olarak çift kırma bir tüfek olur. Genelde küçük bir çocuğun yüzüne bastırılmış bir yastıktır.”

Kraliçenin Avukatında ünlü Birleşik Krallık avukatı William Clegg Qc, savunduğu en ilgi çekici ceza davalarının yanı sıra avukatlar arasındaki rekabetten tutun da mahkeme kararını vermeden önce yaşanan gergin anlara kadar avukatlık mesleğinin sırlarını okuyucularla paylaşıyor.

Kitap, yalnızca Birleşik Krallık ile de sınırlı kalmıyor; yargılama serüveni İngiltere’deki ilk Nazi savaş suçu yargılaması için Beyaz Rusya’ya; Balkanlardaki savaş suçlarının yargılaması için Hollanda’ya ve getto çatışması yüzünden Jamaika’ya uzanıyor.

Kraliçenin Avukatı bir cinayet davasının gerçekliğini ve avukatlık mesleğinin inceliklerini bilmek isteyen herkes içindir.

Kitap Hakkındaki Düşüncelerim

İngiliz Hukuk sisteminin detaylarını öğrenebileceğiniz ve bir avukatın ilginç serüvenine tanık olacağınız akıcı bir eser.

Kitapta bir bölüm İngiltere’deki avukatlık ve yargı sisteminin işleyişini, avukatlığın en alt kademesinden en üst kademesine (Kraliçe Avukatlığı) yükselirken yaşanılan sıkıntılar ve çekişmeler ayrıca mesleğin güzel tarafları anlatılırken bir bölümde ise yazarın bizzat içinde olduğu davaların anlatıldığını görüyoruz. Bu bölümler iç içe geçirilerek yazılmış ve bölüm bittikten sonra okurda merak uyandıracak şekilde kaleme alınmış.

Müvekkil-Avukat ilişkisinin nasıl kurulması gerektiği, bu ilişkinin meydana getirdiği problemlerin de anlatıldığı bu kitap idealist hukukçular için ilham verici.

Davalar ve olaylar anlatılırken bölümler arası bütünlük sağlanmış bu bağlantılar ve gerçekler gün yüzüne çıkınca kendinizi Sherlock Holmes benzeri bir olay örgüsünün içinde buluyorsunuz.

Uluslarası suçların ilk yargılanma aşamasındaki tarihi süreç ile ilgili de bilgi alabileceğiniz bu kitabın analizini daha fazla ayrıntıya girip ’spoiler’ vermemek için burada sona erdiriyor tüm hukukçuların okuması gerektiğini düşünüyorum.

Stj. Avukat
Ahmet KARATAŞ

Son Gönderiler

Yorum Yap