Devil’s Advocate (Şeytanın Avukatı)

Vizyon Tarihi: 30 Ocak 1998
Süre ve Tür: 2s 20dk / Fantastik
Yönetmen: Taylor Hackford
Oyuncular: Al Pacino, Keanu Reeves, Charlize Theron
Ülke ABD

Şeytanın Avukatı, aynı isimli romandan uyarlanan 1997 yapımı bir Hollywood filmidir. Başrollerde Al Pacino, Keanu Reeves ve Charlize Theron oynamıştır. Filmin yönetmenliğini de oyuncular kadar efsane olan Taylor Hackford yapmıştır.

Film, başarılı bir avukat olan Kevin Lomax(Keanu Reeves)’ın, zengin iş adamı John Milton ile tanıştıktan sonra garipleşen hayatını konu alır. Hani bazı filmler vardır, filmi sinemada seyredersin ve filmi izlerken filmdeki karakterlerle birlikte onların tüm hislerine ortak olursun ve filmden çıktıktan sonra kendi hayatına bir süre adapte olamazsın ya işte bu film izleyenler üzerinde tam da bu etkiyi yaratıyor.

Karakterlerden Avukat Kevin Lomax, mesleğinde başarılı olmayı o kadar ciddiye alır ki müvekkillerinin suçlu olduğunu bilse dahi onları adaletin elinden kurtarmayı başarır. Tam burada avukatların, avukatlık mesleği icra ederken sıklıkla karşılaştıkları vicdan ile akıl arasında yaşadıkları çarpışmayı bütün çıplaklığıyla karşılarına çıkarıyor ve o an aldıkları kararın tüm hayatlarını nasıl şekillendirdiğini gözler önüne seriyor. İzleyici de karakterle birlikte vicdan ve akıl mukayesesi yapıyor. Tüm bu kurguya bir de mükemmel oyunculuklar eşlik ettiğinde film tadından yenmiyor gerçekten. Avukatlık mesleği icra eden ya da bu mesleği tercih edecek olan herkesin filmi izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Ece SERİN

Son Gönderiler

1 Yorum

  1. Nadir

    Tahmin edilebilir bir senaryo yapısı var filmin. Çeşitli sitelerde yapılan yorumların hepsi kült yapım olduğu iddiasında.Filmde iki sahneyle olacakların hemen hepsi öngörülüyor ; ben bu iddiaya karşı çıkıyorum. Oyunculuklar açısından başarılı bir film.

Yorum Yap